كورش كبير

سخنان ارزشمند كورش كبير پادشاه هخامنشيان
پیوندهای روزانه صفحه نخست
مدیر وبلاگ
كورش عليزاده
درباره وبلاگ

کورش کبیر آسوده بخواب که فرزندانت بیدارند

نویسندگان
كورش عليزاده (31)
پیوند ها
گالری تصاویر دیدنی ایران
آمار
بازدید کل: 343478
بازدید امروز: 56
بازدید دیروز: 297
بازدید یک ماه اخیر: 4157
بازدید ماه قبل: 3640
آخرین بروزرسانی: 1389/6/14
تعداد پست ها: 31
تعداد پیوندهای روزانه: 0
تعداد نظرات: 54
برچسب ها
نوه ي كورش كورش كبير رویدادنامه نبونید فروهر وصیت نامه داریوش كتيبه كورش خشایار شاه منشور حقوق بشر كورش وصيت داروش به خشايار پادشاهی کمبوجیه برجسته ترين سخنان مرگ کبوجیه وصیت نامه کوروش افتخار ايرانيان گفتارهایی زیبا از کورش کبیر وطن من ايران سخنان کوروش کبیر برافتادن شاهنشاهی هخامنشی مقاله آينده ايران قبل از کوروش تاج سلطنت كورش آخرين سخنان كورش كبير نمودار پادشاهي سرزمین پارس راز تابلوی داریوش زندگينامه كورش دوره هخامنشی عكس كتيبه کشته شدن کوروش کبیر
مطالب اخیر
:: برافتادن شاهنشاهی هخامنشی
:: وضع اجتماعی و اقتصادی در دوره هخامنشی
:: پادشاهی کمبوجیه
:: وصیت نامه داریوش کبیر به فرزندش خشایارشاه
:: نمودار پادشاهي در زمان هخامنشيان
:: دودمان هخامنشی قبل از کوروش
:: کوروش کبیر ( تولد و بزرگ شدن)
:: کشته شدن کوروش کبیر و انتقال پادشاهی به کبوجیه (کمبوجیه)
:: مرگ کبوجیه
:: تصاوير زيبا از كتيبه هاي كورش بزرگ
پربازدیدترین مطالب
:: چو ايران نباشد تن من مباد ، بدين بوم و بر زنده يک تن مباد (21706)
:: پيشگويي هاي زرتشت از آينده ايران (17537)
:: سخنان عارفانه کوروش کبیر (11895)
:: وصیت نامه داریوش کبیر به فرزندش خشایارشاه (11887)
:: وصیت نامه کوروش بزرگ شاه شاهان-شاه ایران (7573)
:: تصاوير زيبا از كتيبه هاي كورش بزرگ (7239)
:: كورش بزرگ شاه شاهان (سرزمين هخامنشيان) (5352)
:: چند سخن برجسته از كورش كبير (4884)
:: وضع اجتماعی و اقتصادی در دوره هخامنشی (4636)
:: کوروش کبیر ( تولد و بزرگ شدن) (4286)
دسته ها
وصيت نامه كورش (2)
وصيت نامه داريوش (2)
در زمان كورش كبير (8)
راز تابلوي داريوش (1)
زرتشت (فروهر) (2)
سخنان كورش كبير (6)
اشعاری در وصف ایران (2)
خشايار شاه (1)
كمبوجيه (3)
زمان قبل از كورش (1)
نمودار پادشاهي دوران هخامنشيان (1)
انقراض سلسله ی هخامنشیان (1)
تصاوير كتيبه ها (1)
وضعيت زمان هخامنشيان (1)
بایگانی
1389/6 (31)
کوروش کبیر ( تولد و بزرگ شدن)

1389/6/13 ساعت 20:33
تولد و به دنیا امدن کوروش کبیر به نقل از هرودت:کوروش دوم فرزند کبوجیه پارسی پسر کوروش اول و شاهزاده خانم ماندان (ماندانا) دختر استیاگ پادشاه ماد معرفی شده است. استیاگ که از پیشگویی هایی که برای پسری که از دخترش به جهان اید کرده و برای او سرنوشتی استثنایی اگاهی داده بودند نگران و هراسان بوده است٬ ترجیح میدهد داماد خود را مردی از یک خانواده خوب و خوشنام پارسی برگزیند که در هر حال چنین مردی در درجه ای پایین تر از یک فرد مادی متوسط قرار میگرفت. تعبییری که مغان به او میدهند به او یقین میسازد که فرزندی که از دخترش به دنیا خواهد امد به جای او پادشاه خواهد شد٬ پس پادشاه که سااخورده و بدون وارث ذکور است تصمیم میگیرد که نوه خود را نابود کند و هارپاگ٬ مردی مادی از خویشان خویش را که از وفادارترین کسان او بود و همه کارهای خود را به او میسپرد مامور ایت تکلیف دشوار میسازد٬ هارپاگ دلواپس انکه در اینده قاتل کودک معرفی شود ماموریت را به میتردتس یکی از چوپانان شاهی میسپارد که میدانست گله هایش را در مراتعی مناسب این قصه و کوهستانهای پر از حیوانات درنده میچراند. میتردتس در برابر التهاب و تاثر زن خود که درست در همین زمان کودک مرده ای به دنیا اورده بود مصمم میشود طفل را به جانوران وحشی نسپارد بلکه او را به جای فرزند نوزاد خود معرفی کند و به منظور انکه امر را بر ماموران شاه انجام شده وانمود کند نوزاد مرده به دنیا امده خود را در زنبیل که طفل دیگر را در ان گذاشته و به نزد او اورده بودند گذاشت٬ زر و زیورهای او را بر طفل مرده نهاد او را به دل کوهستان برد و در انجا رها کرد. حیله موثر می شود از ان پس ان کس که بعدها کوروش نامیده شد به وسیله زن چوپان و به نام فرزند او بزرگ میشود.

  بعدها هرودت نقل میکند که از سن ۱۰ سالگی علائم بزرگی کوروش در نزد همسالانش اشکار میشود که او را در بازیهای خود پادشاه میکردند و کوروش چنان نقش شاه را خوب بازی میکند که روزی پسر ارتامبرس یکی از بزرگان ماد را به شدت تنبیه میکند. به شکایت ارتامبرس٬ میتردتس و کوروش به حضور استیاگ دعوت میشوند و او فورا در میابد که پسر میتردتس٬ نوه خود اوست. استیاگ به قصد سیاست کردن هارپاگ در یک ضیافت شام گوشت پسر او را که فرمان به قتلش داده بود با گوشت گوسفند مخلوط میکند و خورد هارپاگ می دهد. به توصیه مغان استیاگ کوروش به پارس نزد پدرش کبوجیه میفرستد.

   پس از انکه آستیاگ کوروش را به دربار کبوجیه (پدر واقعی اش) فرستاد٬ کوروش مابقی دوران نوجوانی خویش را در دربار پدر گذراند.کوروش در دوران جوانی مطابق رسم پارسیان به فرماندهی سپاه کبوجیه رسید و در این زمان بود که راه و رسم جنگیدن و قدرت سپاه خویش را ازمود. در سال ۵۵۹ پیش از میلاد پس از درگذشت پدر به حکومت رسید.
طبقه بندی: در زمان كورش كبير ,
نوشته شده توسط كورش عليزاده (4286 بازدید) (2 نظر)

خوراک مطالب   خوراک پیوندهای روزانه   خوراک نظرات POWERED BY TARLOG.COM